BIS-2 uppfödargrupp


SKK ASKERSUND 2018


Eriksro Sweet Sugar, Eriksro Frostiga Sigge-Snygg, Eriksro Prince Caspian & Eriksro Bright Boromir
4 olika kombinationer där alla 4 är  CIB & NORD CH. 

Foto: Siv Kvarnström

Uppfödar & Avelsgrupper


I fyra nordiska länder har jag deltagit med uppfödargrupper som blivit BIR-uppfödargrupp, på flertalet små utställningar som grupp- och rasspecialer har jag också placerat min uppfödning bland de 4 bästa grupperna.
Hittills har jag bara deltagit med en Avelsgrupp och det var med min amerikanska import Arcticridge Talk To the Paw, men valde bort finaltävlingarna vad gäller de gångerna av olika anledningar men för mig är det hundens mående i fokus.

BIR-AVELSGRUPP


LIDKÖPING 2014

Vingheias Indra, Eriksro Bright Boromir, Eriksro Charmiga Betty, Eriksro Bright Star
samt avelshanen Arcticridge Talk To The Paw

Gruppen bestod av 3 olika kombinationer.

Eriksro Starka Zelena


NORD FI SE NO EE CH.
HEJW-15 FIJW-15 TLNCUPW-20 
RTK.1 RTK.2 RLD.N

Cremetoppen´s Herkules

Resultat  2020


18.01 Daugavpils, Latvia
BIR JCAC Eriksro Magic Mr Killian


19.01 Daugavpils, Latvia
BH-2 JCAC Eriksro Magic Mr Killian


09.02 Fredricia, Danmark
(Saija Juutilainen)
BIR CACIB Eriksro Tuffa Valdemar


15.02 Tallinn, Estland
(Erwin Manders)

BIR Cremetoppen´s Herkules
BIR CAC => EECH Cadogan Hula Hula
BIR CAC => EECH Aleta Boks Galaxy Star


16.02 Tallinn Winter Cup
BIR CACIB Cremetoppen´s Herkules
BIM CACIB Cadogan Hula Hula

EXC. 1 Aleta Boks Galaxy Star


01.08 Björneborg
(Norsk lundehund: Saara Sampakoski)
BIR CERT CACIB  Eriksro Starka Zelena
VG.1 Lovunds Gustav
(Griffoner: Juha Putkonen)

BIR CACIB Cadogan Hula Hula

VG.1 Cremetoppen´s Herkules

EXC.1 Eriksro Magic Mr Killian


02.08 Rally-lydnad, Åland
(Anna Klingenberg)

VOI 1:a plac   80p  Cremetoppen´s Herkules


16.08 Härmä, Finland
(Matti Palojärvi)

BIR Eriksro Frostiga Sigge-Snygg

BIM CERT Eriksro Starka Zelena

VG.1 Lovunds Gustav


12.08 Borgå Nationell
Norsk lundehund: Perttu Ståhlberg
BIR Eriksro Frostiga Sigge-Snygg
CK BH-2 CERT Lovund´s Gustav
BIM CERT Eriksro Starka Zelena

(Griffon belge & Griffon bruxellois: Saija Juutilainen)

CK BH-2 Cremetoppen´s Herkules
CK BT-2 Res-Cert  Eriksro Magic Miss Emma

VG.1 Eriksro Magic Mr Killian

(Petit brabancon: Kaisa Metteri-Gold)
EXC.1 Cadogan Hula Hula


13.08 Helsingfors Internationell

(Norsk lundehund: Auli Haapiainen-Liikanen)
BIR CACIB Eriksro Frostiga Sigge-Snygg
CK BT-2 CERT Eriksro Starka Zelena
KEB Lovund´s Gustav
(Griffoner: Leni Finne)
BIR CACIB Cremetoppen´s Herkules

CK BT-3 Cadogan Hula Hula

BIM CERT CACIB Eriksro Magic Miss Emma
CK BT-2 Res-Cert Res-Cacib Eriksro Rock My Queen


19.09 Tallinn Nationell
(Petit Brabancon Irina Poletaeva)
CK BT-2 CERT => EE FI CH.  Eriksro Rock My Queen





Följ oss

Copyright © Alla rättigheter förbehållna